Uzzini vairāk !


Čīle

Čīle


Sagatavot izdrukai
GALVASPILSĒTA

Santjago

ĢEOGRĀFIJA

Čīle atrodas Dienvidamerikā, iespiesta šaurā zemes joslā starp Andu kalniem un jūru.

Čīle stiepjas 4300 km garumā no tropu tuksnešiem ziemeļos līdz sasalušiem ledājiem dienvidos. Valsts platums nepārsniedz 240 km.

Visas valsts garumā stiepjas Andu kalni. Valsts dienvidu galējo robežu iezīmē Horna rags. Čīlei pieder divas ievērojamas salas, kas tiek pārvaldītas kā nacionālie parki. Tās ir Huana Fernandesa salas un Lieldienu sala.

IEDZĪVOTĀJI

15402000

PLATĪBA (kv. km)

756626

VALŪTA

Čīles peso (CLP)

VALODA

Spāņu, mapuče, aimara

RELIĢIJA

Katoļi 77% , protestanti 13%

CEĻOTĀJIEM

Čīles galvaspilsēta Santjago ir piektā lielākā Dienvidamerikas pilsēta. Mūsdienās tā ir viena no modernākajām pilsētām uz kontinenta. Santjago ir arī cetrālais punkts reģionā, kur ir valdzinošas vietas un aktivitātes. Tikai 60 km attālumā atrodas Dienvidamerikas galvenie slēpošanas centri, un skaistās Klusā okeāna pludmales ir stundas braucienā ziemeļrietumu virzienā. Dienvidos no Santjago atrodas skaistie Maipo ielejas vīna dārzi. Pilsētas centrā atrodas Plaza de Armas. Pilsētas eropeiskais mantojums ir redzams Forestal parkā, ko projektēja franču ainavists pēc Parīzes parku parauga. Pilsētā ir daudz muzeju un vietas, ko ir vērts apmeklēt. Lai redzētu pilsētas panorāmu, tūristiem būtu jāiet uz Cerro San Cristnbal.

Ancud atrodas Čiloe arhipelāga galvenās (Isla Grande) salas ziemeļu galā. Ancud ir zvejnieku ostaspilsēta. Čiloe iedzīvotāji ir pazīstami visā valstī ar savām folkloras tradīcijām, kas ir balstītas uz dažādām vietējām leģendām. Museo Regional Aurelio Borquez piedāvā apmeklētājiem apskatīt dažādas akmens statujas, kas attēlo vietējās folkloras tēlus. Muzejā atrodas arī koka laivas, ar ko atbrauca kolonisti iekarot Čīles dienvidu krastu 19.gs. vidū, kopija. Lai apskatītu apkārtējās vides skaistumu no agšas, tūristi var uzkāpt Huaihuin kalnā. Vēl pilsētā ir San Antonio forta drupas, pēdējais spāņu cietoksnis valstī, kas beidzot padevās Čīles neatkarības kustībai 1826. gadā.

"Mūžīgā pavasara pilsēta” Arika plešas El Morro kalna pakājē, Peruiešu kara (1879.-83.) galvenās cīņas vietā. Mūsdienās kalns ir vēsturisks piemineklis, papildināts ar brīvdabas muzeju. Kalna virsotne piedāvā brīnišķīgu panorāmas skatu, kas ietver pilsētu, okeānu un pat attālo Atakama. Pilsētā ir arī San Marco de Arica baznīca, ko projektēja slavenais Gistavs Eifelis. Piedzīvojumu meklētājiem Arika var būt kā sākuma punkts braucienam uz Atakamas tuksnesi. San Miguel de Azapa arheoloģijas muzejs, kas atrodas netālu no pilsētas, iepazīstina apmeklētājus ar apvidus vēsturi. Starp aizraujošajiem eksponātiem ir inku mūmiju kolekcija, kuru ķermeņi bija lieliski saglabājušies Atakama smiltīs.

Norte Grande reģiona lielākā pilsēta ir Antofagasta. Barrio Historico ir mājas daudzām vēsturiskajām Viktorijas laika celtnēm, kā arī Plaza Colon pulksteņa tornim – Big Bena kopijai. Tie, kas vēlas vairāk uzzināt par Antofogastu un Norte Grande, var apmeklēt Museo Regional – papildus interesantiem vēsturiskajiem pilsētas eksponātiem, muzejā var apskatīt arī iežu un minerālu paraugu kolekciju, kas tika savākta no apkārtējā reģiona. Antofagasta ir arī attīstījusies kā pludmales kūrortvieta. Uzmanības vērta ir Portada – milzīga klints, kuru jūra ir pārveidojusi par dabisku arku.

Lieldienu sala atrodas 3 700 km no Čīles rietumu krasta un tā ir izolētākā apdzīvotā sala pasaulē. Salai nosaukumu ir devis holandiešu jūrasbraucējs admirālis Jākobs Roggeveen, kad viņš to atklāja 1722.gada Lieldienās. Pirms vairāk nekā tūkstoš gadiem salinieku senči polinēzieši izcirta noslēpumainas akmens statujas. Salā ir vairāk nekā 600 tādu statuju, dažas pat pārsniedz 20 m augstumu. Vēl joprojām nav īsti zināms kādēļ tādas statujas tika veidotas. Salas slavenākā vieta ir Rano Raraku, kur 70 akmens statujas šķiet izaugušas no zemes. Atjaunotais Orongo ciems piedāvā vēl vienu Lieldienu salas mīklu. Ciemats atrodas starp Rano Kao vulkānu un kraujas klints nogāzi. Akmeņi, kas atrasti ciematā satur 150 grebumus, kas attēlo figūras ar cilvēka ķermeni un putna galvu. Antropologi uzskata, ka tie bija daļa no reliģiska kulta, tomēr ziņas par “cilvēku-putnu” joprojām ir minimālas.

Čīles slavenākais reģions Patagonija piedāvā dramatisku ainavu. Šeit Dienvidamerikas kontinents pārvēršas par daudzām salām, šļūdoņiem, aisbergiem un kalniem. Čīles Patagonija sastāv no diviem apgabaliem – Aisena un Mageljanesa. Aisenā atrodas Laguna San Rafael nacionālais parks, kamēr Mageljanesā atrodas Torres del Paine nacionālais parks. Mageljanesa ir arī mājas Puntaarenasas pilsētai.

Mūsdienās Puntaarenasa atspoguļo dažādu kultūru sajukumu, sākot no angļu aitu fermeriem līdz portugāļu jūrasbraucējiem. Puntaarenasa ir arī sākuma punkts braucieniem uz dažām no pasaulē brīnišķīgākajām ainavām.

Temuko ir teicams sākumpunkts Leikdistriktas izpētei. Tā pat Temuko ir Mapuche indiāņu, apkārtnes pirmatnējo iedzīvotāju, kultūras centrs. Pilsēta piedāvā arī dažādas āra aktivitātes. Netālu no Temuko ir Conguillio nacionālais parks. Parkā ir daudz taku, kas ved cauri mežam un vijas gar ezeriem un dziļiem kanjoniem.

Čīles greznākā kūrortpilsēta Vina Del Mar piesaista apmeklētājus no visas pasaules. Šajā pilsētā var izbaudīt sauli, iepirkties Čīles smalkākajos veikalos, izmēģināt savu veiksmi kazino un visu nakti pavadīt kādā no naktsklubiem. Pilsētā ir arī skaisti parki, viens no tiem Quinta Vergara. Tājā atrodas de Bellas Artes muzejs. Tā pat vērts apmeklēt ir arī botānisko dārzu (Jardin Botanico Nacional), kurā atrodas liela vietējo un eksotisko augu un ziedu dažādība.

chilimap.jpg


Īpašie piedāvājumi Skatīt citus
Iesakam apmeklēt Skatīt citus

Dienas foto

Dienas foto

Ziņu izsūtīšana