PEDVĀLES BRĪVDABAS MĀKSLAS MUZEJS

Adrese: Pedvāle, Sabile
Telefons: 371 29133374, 371 63252248, 371 63252249, 371 63252273
Mājas lapa: www.pedvale.lv
E-pasta adrese: pedvale@pedvale.lv
 
PILIS, MUZEJI, BAZNĪCAS

Par muzeju
Abavas upes senlejas kreisajā krastā pretim Sabiles pilsētai atrodas Pedvāle. 1991. gadā tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs bijušo Firkspedvāles un Briņķpedvāles muižu ēku apkārtnē izveidoja Pedvāles brīvdabas mākslas muzeju, kas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un ietilpst Īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā ”Abavas ieleja.

Muzeja teritoriju 100 hektāru apmērā veido plaša ainaviska vide — ziedošas pļavas, lēzenas nogāzes, dziļas alejas un līkumaina upīte. Tā ir ideāla vieta, kurā izpausties visdažādāko nozaru radošajiem pārstāvjiem, izmantojot parka teritoriju kā brīvdabas telpu izstādēm, koncertiem, uzvedumiem un citām mākslinieciskām izpausmēm, kuras pieejamas visplašākajai sabiedrības daļai.

Muzeja koncepcija ir dabas ainavas, lauksaimniecības ainavas, kultūras mantojuma un mākslas integrācija vienotā vidē. Mērķis ir radīt vietu, kurā radoša doma varētu gan veidoties, gan realizēties saskaņā ar ainavisko vidi un rezultātā kļūt par šīs vides sastāvdaļu. Mākslinieki, kas piedalās muzeja radošajos projektos, tiek aicināti smelt iedvesmu no apkārtnes un izmantot tajā pieejamos dabas materiālus. Māksliniekiem un apmeklētājiem tiek piedāvāti vienkārši uzturēšanās apstākļi lauku stilā, kas ietver nelielu viesu namu, restorānu, konferenču zāli un piknika vietas.

Muzeja pastāvīgā kolekciju veido vairāk nekā 150 mākslas darbu, kas radīti simpoziju, plenēru un darbnīcu laikā. Tā ietver arī Ojāra Feldberga darbu ekspozīcijas, kā arī Latvijas un ārzemju mākslinieku darbu izstādes, kas regulāri tiek papildinātas un mainītas.

Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs ir unikāla vieta, kurā jebkuram apmeklētājam tiek dota iespēja vērot mākslas un dabas mijiedarbību. Tas ir kļuvis par nozīmīgu kultūras centru, ko atzinuši gan mākslinieki, gan apmeklētāji. Katrs ir aicināts apmeklēt un piedalīties Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā notiekošajos procesos.

Katru gadu Pedvāle izvēlas kādu tēmu radošajam darbam. No 2001. līdz 2004. gadam tika īstenots projekts „Pasaules pirmelementi – uguns, ūdens, gaiss, zeme”, katram elementam veltot vienas sezonas radošo darbu. 2005. gada radošā tēma bija rituāls un sezonas nosaukums – „Nezināmais elements”. 2006. gada tēma – laiks, sezonas nosaukums – „Laiktelpa”.

No 2007. gada Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja radošā darbība īpaši veltīta akmens tēlainai izpētei. Akmens kļūst par centrālo objektu dažādu radošo notikumu norisēs, un caur akmens tēlā ietvertajiem kultūras simboliem atklājas plašas iespējas visdažādākajām mākslinieciskajām interpretācijām. Iepriekšējos gados Pedvālē īstenoti sezonas projekti  „Akmens. Ainava” (2007.), „Akmens. Laiks” (2008.) un „Akmens. Kustība” (2009).
2010. gada sezona ir „Akmens. Krāsa”.

Muzeja vēsture


Pirmo reizi vēstures dokumentos Pedvāle minēta 1230. gadā kā seno kuršu apdzīvota vieta. Turpmāko gadsimtu laikā šeit atradās vācu muižnieku īpašumi. Pēc II Pasaules kara, kad Latvija tika okupēta un kļuva par Padomju Savienības sastāvdaļu, muižu ēkas tika postītas un daļēji iznīcinātas. 1991. gadā Pedvālē sākās muižu atjaunošana, ainavas kopšana un Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja veidošana.

Muzeja teritorijā atrodas divas senas muižas ēkas — Firkspedvāle un Briņķpedvāle, kas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un ietilpst Īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā ”Abavas ieleja”. Pasaules kultūras mantojuma fonds 1996. un 1998. gadā Abavas ieleju kopā ar Pedvāles muižu kompleksu iekļāvis 100 Pasaules apdraudēto kultūras pieminekļu sarakstā. Novērtējot Pedvāles muzeja darbību, 1999. gadā UNESCO piešķīra tam starptautisku Melinas Merkuri balvu par kultūrainavas saglabāšanu un attīstību.





Travellatvia iesaka


 
Kur atpūsties Latvijā ? Lasiet vēl
Nosaukums:
Paplašinātais meklētājs
Iesakam apmeklēt Skatīt citus

Dienas foto

Dienas foto

Ziņu izsūtīšana

Notikumu kalendārs