Latgale


Latvijas austrumdaļas reģions Latgale tiek saukts par Zilo ezeru zemi, un tiešām, apvidū starp Aglonu, Krāslavu un Ezerniekiem ir koncentrēts lielākais ezeru skaits Latvijā. Latgalē atrodams Latvijas lielākais ezers Lubāns (82,1 km2) un netālu no Rēzeknes otrs lielākais – Rāznas ezers, 45 km no pilsētas atrodas arī Ežezers, kura 36 salas katra ir unikāls dabas liegums. Rēzeknes simbols ir „Latgales Māra” – Latgales atbrīvošanas piemineklis, kas divreiz gāzts un trīsreiz atjaunots. Daudzie novada pauguri savās dzīlēs glabā bagātīgus māla krājumus, nodrošinot darbam māksliniekus un daiļamatniekus.

[pic][latg.jpg]Daugavas loki Rēzeknes pusē darbojas vairāk nekā 40 keramiķu un arī divas lietišķas mākslas studijas - "Rēzeknes apriņķa podnieki" un "Podnieku skola". Podnieku darināta keramika – krūkas, podi un svečturi, siltās krāsas bagātīgi vizuļojošas glazūras – tā ir tradicionāla Latgales vizītkarte, tāpat kā krucifiksi ceļmalās un 18.gadsimtā celtā Aglonas Katoļu bazilika, kura Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkos pulcina ap 150 000 svētceļnieku no visas Latvijas. Tuvā slāvu kultūra un stingrais katolicisma ir ietekmējis Latgales kultūras attīstību.

Latgalē no seniem laikiem saglabājušās sādžas. Daugavas senlejas Dabas parks „Daugavas loki” plešas no Krāslavas līdz Daugavpilij, gleznainajos stāvkrastos (40 m) pie senlatviešu pilskalniem ir izveidotas tūrisma un dabas takas, kā arī skatu vietas, šeit aug daudzi reti augi, kas iekļauti Sarkanajā grāmatā. Latvijas lielākais dižakmens atrodas Latgalē – Nīcgalē (130 m2).

2004-09-02 Latgale