Uzzini vairāk !


Čehija

Čehija


Sagatavot izdrukai
GALVASPILSĒTA

Prāga

ĢEOGRĀFIJA

Čehijas daba un ģeogrāfija. Čehija ir valsts Centrāleiropā, kura aizņem tādus vēsturiskus reģionus, kā Bohēmija un Morāvija, kā arī Selēzijas daļu. Čehijas Ziemeļu kaimiņš ir Polija, Austrumu - Slovākija, Dienvidu - Austrija, Ziemeļu un Rietumu - Vācija.Pa šaurām upes ielejām no austrumiem, ziemeļiem, dienvidiem un rietumiem šeit kopš senseniem laikiem gāja tirgus ceļi, kas krustojās valsts iekšenē. Čehijas daba ir ļoti daudzveidīga. Valsts aizņem lielāko Čehu kristāliskā masīva daļu. Valsts no visam pusēm tiek apjozta ar kalnu ķēdēm(Sudeti, Rudas kalni, Čehu mežs un Šumava), kas reti ir augstākas par 1000m, lielāka daļa kuru ir piemēroti kalnu slēpošanai. Visaugstākā virsotne ir Sņežka kalns (1602 m), kura atrodas Sudetos. Viszemākā vieta (117m zem jūras līmeņa)- Elbas tecējuma vieta (Laba), kura atrodas netālu no robežas ar Vāciju. Galvenās Čehu upes - Vltava, Morāva, Elba (Laba), Odera.

IEDZĪVOTĀJI

10287000

PLATĪBA (kv. km)

78866

VALŪTA

1 Čehijas krona=100 helleru

VALODA

Čehu, slovāku

RELIĢIJA

Ateisti 39.8%, katoļi 39.2%, protestanti 4.6%, pareizticīgie 3%, citi 13.4%

CEĻOTĀJIEM

Čehija - romantiska valsts ar izsmalcinātiem arhitektūras pieminekļiem un neticami skaistām ainavām. Šeit gadsimtu garumā savijas daudzu eiropiešu tautu vēstures.

Netālu no Nāhodas pilsētas Čehijā, kas ir arī robežas šķērsošanas punkts autotūristiem no Latvijas, atrodas Ratiboržices pils. Tā 18. gadsimta beigās un 19. gadsimta pirmajā pusē piederēja Kurzemes hercogu Bīronu dzimtai, galvenokārt hercoga Pētera Bīrona vecākajai meitai Sagānas Katrīnai. Abas šīs izcilās personības Čehijā ir pazīstamas kā humānisti un filantropi, un tās ir iemūžinātas arī čehu klasiskajā literatūrā.

Lai labāk saprastu notikumus, kas risinājās Ratiboržices pilī, iesaku Latvijas tūristiem pirms Ratiboržices pils apmeklējuma izlasīt čehu rakstnieces Helenas Sobkovas grāmatu "Sagānas Katrīna", ko latviešu valodā iztulkojis Jānis Krastiņš (izdevniecība "Zinātne", 2001.gads). Kā grāmatas priekšvārdā raksta tās autore Helena Sobkova "Lai gan Katrīna bija tikai sieviete, viņa ieinteresēja ietekmīgus vīriešus un uzmirdzēja sabiedrības un politikas debesīs kā pirmā lieluma zvaigzne. Sagānas hercogiene ierakstīja savu vārdu Čehijas, Latvijas un Eiropas vēsturē un tāpēc visnotaļ pelnījusi mūslaiku cilvēku interesi un uzmanību.

Ratiboržices pils saimnieki atgriežas 18.-19. gadsimtā, kopjot sakarus ar Latviju. 2000. gadā Ratiboržicē sadarbībā ar Rundāles pili viņi sarīkoja izstādi par Pēteri Bīronu un viņa saitēm ar Čehiju. 2001. gadā tapusi kopīga izstāde par Bīrona dzimtas īpašumiem Latvijā. Savukārt  2002.gadā Ratiboržicē notika fotogrāfiju izstāde "Latvija – skaista zeme". Izstādi sagatavoja Latvijas organizācija "ACD Fotoforma" sadarbībā ar Ratiboržices pils pārvaldi un Latvijas vēstniecības Latvijas kultūras centru Prāgā. Fotoizstāde diezgan lielam apmeklētāju skaitam propagandēja Latviju kā tūrisma objektu.  Tā prezentēja Latvijas pieminekļus un dabu, aicinot čehu tūristus apmeklēt šo zemi. Izstādē piedalījās četri Latvijas fotogrāfi: Juris Kalniņš, Igors Pličs, Mikus Fomins un Jānis Vītiņš. Pilī tiek organizēti arī dažādi citi kultūras pasākumi.

Ratiboržices Pils darba laiks:

Aprīlī un oktobrī sestdienās un svētdienās no 10.00 līdz 15.00.
Maijā un septembrī katru dienu, izņemot pirmdienas no 9.00 līdz 16.00.
No jūnija līdz augustam katru dienu, izņemot pirmdienas no 9.00 līdz 15.00.
60 minūšu ekskursijas gida pavadībā ir iespējamas ne vairāk kā 35 cilvēkiem vienā reizē.

Informācija par Ratiboržices pili iegūstama:
Adrese: 552 03 Česka Skalice, Ratiborize 1, Čehijas Republika
Tālrunis: 00 420 441 452123


Čehijā Jūs atradīsiet visus arhitektūras stilus, kuri tiek uzrādīti dažādās Vēsturiskās pilsētās, baznīcu arhitektūras pieminekļos, tautas arhitektūrā, muzejos, galerijās, kā arī unikālos tehniskos pieminekļos. Vēl Čehija ir populāra ar veselības centriem. Labi klimata apstākļi, mūsdienīgas ārstnieciskas un rehabilitācijas metodes nodrošināja Čehijas kūrortiem vietu starp Pasaules veselības kūrortiem.


Čehijā ir daudz vietu, kuras ir vērts apmeklēt. Pļzenā - gotiska baznīca Sv. Vorfolomeja (XIII gs.), rāte (XVI gs.), alus darītavas muzejs. Uste Nad Laboj - dažas gotiskas baznīcas XIII gs. Česke Budēvicē - Sv.Marijas gotiska baznīca, bīskapa pils. Libercē - baznīca XVI gs. un pils XVII gs. Gradce Kralovē - vecpilsēta, kura atrodas apkārt baznīcas XIV gs. Pārdubicā - baznīca XIII gs.; vecpilsēta XVI gs.; Brno - Sv. Pētera un Pavla baznīca (XV gs.), rāte XVI gs. Olomoucē - Sv. Venceslāva baznīca XII gs., rāte XIII gs., bīskapa pils.

Prāgā, kuru citādi sauc "Zelta Prāga" - vecpilsēta XIII gs., Jauna pilsēta XIV gs., Kārļa tilts ar svēto cilvēku figūrām (XIV gs.), Gradčānas pils, Sv. Vita baznīca gotiskā stilā, dažādas pilis baroku stilā, rāte XIV gs. Prāga tuvajās vietas - karsta Koneprussa alas. Loreta - kur atrodas "Prāgas saule" - dimanta bļoda, ar 6 222 dimantiem, Prāgas vēsturiskais centrs, Kutna Gora, Česki Krumlov, Telčs u.c.

Karlovi Vari - vislielākais kūrorta centrs visā Čehijā. To dibināja Čehu karalis un Romas imperators Kārls IV 1350. gadā. Pilsēta atrodas valsts rietumos, upes Tepla krastā, no 380 līdz 644 metrus virs jūras līmeņa. Pilsētā atrodas 1 aukstais un 12 karstie minerālavoti, kuri ārstnieciskās īpašības pazīstamas visā pasaulē. Karlovi Vari gadsimtiem ilgi saglabā savu skaistumu, pateicoties skaistai dabai un tīram gaisam, XIX gs. arhitektūrai imperatora stīlā. Šīs vietas apmeklēja savā laikā vispazīstamākie cilvēki : Šillers un Gēte, Kafka un Šopēns, Bahs un Bethovens.

Tūkstošiem cilvēku no visas pasaules brauc uz Čehiju, lai pastaigātos pa Prāgas ielām, nogaršotu populāro Čehu alu un atklātu Čehu stikla krāšņo pasauli. Viņi ir sajūsmā no Prāgas arhitektūras.

Ja cilvēks kaut vienu reizi bijis Čehijā, viņam gribas vēl un vēl atgriezties šajā valstī!


SVARĪGĀKIE TELEFONI

Policijas tālr. - 156
Medicīniskās palīdzības tālr. - 155

chehiamap.jpg


Īpašie piedāvājumi Skatīt citus
Iesakam apmeklēt Skatīt citus

Dienas foto

Dienas foto

Ziņu izsūtīšana